دانلود انیمه سینمایی ۲۰۲۱

تاریخ انیمه در ژاپن به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد

سال ۱۹۱۷، کلیپی ۲ دقیقه‌ای از یک سامورایی است که تلاش می‌کند شمشیری جدید را بر روی هدف اش امتحان کند

تا دهه ۳۰ انیمیشن در ژاپن به‌خوبی جای‌گیر شده بود آن دوره در هیچ کجای دنیا انیمیشن به چنین جایگاه خاص و موفقی نرسیده بود.

دلیل آن بود که آن‌ها از حمایت دولت بهره می‌بردند که انیماتورها را برای تولید فیلم‌های آموزشی کوتاه و تبلیغات استخدام می‌کردند

در سال ۱۹۶۰ انیمه «سه داستان» به نمایش درآمد،

این اولین انیمه ای داخلی بود که در تلویزیون به نمایش درمی‌آمد. اولین مجموعه تلویزیونی انیمه ای به نام «اوتوگی مانگا کَلِندِر/تاریخ لحظه ای» از سال ۱۹۶۱ تا سال ۱۹۶۴ در تلویزیون به نمایش درآمد.

این در دهه ۷۰ بود که انیمه توانست با تولید ژانرهای خاص خود همچون “مِکا”، به‌واقع از نفوذ و تأثیر انیمیشن غرب خود را متمایز کند

و در دهه ۸۰، پیشرفت سریع و رونق در تولید انیمه باعث پذیرش کامل آن در مِین استریم و جریان اصلی بازار تولید انیمیشن در جهان شد.سبک‌های هنری و بصری انیمه از بازه بسیار گسترده‌ای برخوردار است، این سبک‌ها و روش‌های طراحی و متحرک‌سازی به‌واسطه هنرمند انیماتور یا مانگاکا (کارتونیست مانگا) و همچنین کُمپانی تولید کنده آن تغییر می‌کنند

این بازه از سبک‌های بشدت اغراق‌شده تا واقع نمایانه، گسترده است. استفاده از خطوط نیز بسیار شایع است، البته این خطوط بیشتر تحت تأثیر خطوط تولیدشده با قلم‌موهای خطاطیِ خوشنویسی ژاپنی هستند تا خطوط مداد

در بسیاری از انیمه ها تناسبات بدن کاراکترها با نسبت بدن انسان مشابه است و با ارتفاع سَر به‌عنوان واحد پایه سنجیده می‌شود. بیشتر کاراکترهای انیمه بلندی قدشان بین ۷ تا ۸ سَر است، همچنین کاراکترهای با قدهای اغراق‌شده به ارتفاع ۹ سَر هم می‌رسند.

البته استثنائاتی هم هست، مثلاً در سبک فوقِ دی فُرم شده “چی بی” که کاراکترها در شکل‌های اغراق‌شده‌ای کشیده می‌شوند. در ژاپنی “چی بی” به معنی “کوتوله” یا “بچه کوچک” است.

انیمه های سینمایی که نباید از دست بدید

دانلود انیمه سینمایی انیمه Grave of the Fireflies (1988)

انیمه مدفن کرم‌های شب‌تاب

عنوان ژاپنی: Hotaru no Haka

نویسنده و کارگردان: ایسائو تاکاهاتا (براساس رمان مدفن کرم‌های شب‌تاب اثر آکیوکی نوساکا)

محصول: ۱۹۸۸ | استودیو جیبلی

دانلود انیمه سینمایی انیمه Princess Mononoke (1997)

انیمه پرنسس مونونوکه

عنوان ژاپنی: Hime Mononoke

نویسنده و کارگردان: هایائو میازاکی

محصول: ۱۹۹۷ | استودیو جیبلی

دانلود انیمه سینمایی انیمه A Silent Voice (2016)

انیمه صدای خاموش

عنوان ژاپنی: Koe no katachi

کارگردان: نائوکو یامادا | نویسنده: ریکو یوشیدا

محصول:  ۲۰۱۶ | کیوتو انیمیشن

انیمه‌ی سینمایی A Silent Voice درامی نوجوانانه به کارگردانی نائوکو یامادا، براساس مانگایی به همین نام اثر یوشیتوکی اویما است. یامادا که به‌عنوان انیماتور و کارگردان در استودیوی انیمیشن کیوتو فعالیت می‌کند

با کارگردانی مجموعه‌ی !K-On راه موفقیت را در این استودیو آغاز کرد، استودیویی که به‌خاطر انیمه‌هایی که اغلب در مورد شخصیت‌های دختر هستند (کلاناد، ناپدید شدن هاروهی سوزومیا، وایولت اورگاردن و…) شناخته می‌شود.

ضمن اینکه حادثه‌ی آتش‌سوزی این استودیو در سال ۲۰۱۸ که توسط یک مجرم روانی شکل گرفت، با ۴۰ کشته و ۳۴ مجروح،

به‌عنوان مرگبارترین حادثه‌ی کشتار جمعی تاریخ ژاپن پس از جنگ جهانی دوم و ضربه‌ای وحشتناک برای خانواده‌ی انیمه یاد می‌شود. یامادا یکی‌از بازماندگان حاضر در آن حادثه است.

دانلود انیمه سینمایی انیمه Wolf Children (2012)

انیمه فرزندان گرگ

عنوان ژاپنی: Ookami Kodomo no Ame to Yuki

نویسنده و کارگردان: مامورو هوسودا

محصول: ۲۰۱۲ | استودیو چیزو (Chizu)

هوسودا بعداز ساخت جنگ‌های تابستانی باز هم سراغ یک داستان خانوادگی رفته است و با انیمه‌ی فرزندان گرگ ماجرای مادری تنها که برای تربیت بچه‌های انسان-گرگینه‌ی خود با چالش‌هایی در روزمرگی‌های زندگی و روابط اجتماعی روبروست را به تصویر می‌کشد.

لطافت مادرانه‌ی هانا (در ژاپنی به معنی گل) به‌عنوان مادر آمه (باران) و یوکی (برف) دو بچه‌گرگینه‌ی پرشروشور، درکنار روحیه‌ی مبارزه‌طلبانه‌ی خواستنی حاصل از پذیرفتن یک انتخاب قلبی، حس همزادپنداری فیلم را افزایش داده است.

دانلود انیمه سینمایی انیمه Your Name (2016)

انیمه نام تو

عنوان ژاپنی: Kimi no na wa

نویسنده و کارگردان: ماکوتو شینکای

محصول: ۲۰۱۶ | کومیکس ویو فیلمز

 انیمه‌ی Your Name بالاخره به اثری در کارنامه‌ی ماکوتو شینکای تبدیل شد که او را در دنیا به مرکز توجهات تبدیل کرد

و حضورش در رده‌های بالای فهرست‌های مختلف بهترین انیمه‌های سینمایی تاریخ به امری بدیهی تبدیل شد. فیلمی که به‌خاطر سبک انیمیشنی خیره‌کننده، موسیقی شنیدنی، وزن احساسی و پیچیدگی‌های جذاب روایتش تحسین‌های بسیاری را برانگیخت.